Tävlingskalender för IPO-R

Every year IRO testing is arranged in Sweden. Here you can see the events of 2020.

Här ser ni kommande IPO-R-prov som ska arrangeras i Sverige 2020.

Från 2020-03-12 kommer dessa prov att helt och hållet hantera i SBK Tävling!

Därmed ska arrangören lägga in proven i systemet, tävlande ska anmäla sig direkt i SBK Tävling och resultatredovisningen sker också direkt i systemet.

OBS! Tävlingsklendern här ligger kvar endast för informationsskull och bara tills alla arrangörer lagt in proven i SBK Tävling istället.

Datum 2020

Gren

Förklaring av gren

Klass

Ort/Arrangör

Övrigt

21 mars

F

(spår)

V A B

Varbergs BK

22 mars

FL

(ytsök)

V A B

Varbergs BK

5 april

T

(ruinsök)

V

Söderköpings BK

25-26 april

FL

T

(ytsök)

(ruinsök)

V A B

Lidköpings BK

Inbjudan (PDF-dokument, 518 kB)

Internationell tävling

3 maj

FL

T

( ytsök)

(ruinsök)

V

Varbergs BK

17 maj

FL

(ytsök)

V A B

Lerums BK

30 maj

FL

(ytsök)

V A B

Skultuna BK

18 juli

F

(spår)

V

Skultuna BK

12 september

T

F

(ruinsök)

(spår)

V

Varbergs BK

13 september

FL

(ytsök)

V A B

Varbergs BK

______________________________

Datum 2019: Plats: Klasser:
23 -- 24 mars Varberg F/FL/T - V
27 -- 28 april Varberg FL - VAB
4 maj Uppsala T - V
5 maj Tierp F/FL - V
25 -- 26 maj
Lidköping Internationell FL/T - VAB
17 -- 18 augusti Eslöv BK SM Ytsök
31 augusti -- 1 september Skultuna F/FL - VA, B
22 september Lerum FL - VAB
5 -- 6 oktober Varberg F/FL/T - V
26 oktober Lidköping SM Ruinsök

_________________________________________

IPO-R prov i Tierp ytsök 2018

11 november 2018

Resultatlista Ytsök A (PDF-dokument, 266 kB)

Resultatlista Ytsök B (PDF-dokument, 265 kB)

IPO-R-prov i Söderköping SM-ruinsök 2018

21 oktober 2018 INSTÄLLT!

IPO-R-prov i Varberg spår + SM-ytsök 2018

6 och 7 oktober 2018

Resultatlista Spår A (PDF-dokument, 2,0 MB)

Resultatlista Spår B (PDF-dokument, 264 kB)

Resultatlista Ytsök A (PDF-dokument, 268 kB)

Länk till SM-ytsök 2018 där resultatlistan för detta finns.

IPO-R-prov i Eslöv ytsök och spår 2018

1 och 2 september 2018

Resultatlista Spår A (PDF-dokument, 271 kB)

Resultatlista Spår B (PDF-dokument, 263 kB)

Resultatlista Sök A (PDF-dokument, 276 kB)

Resultatlista Sök B (PDF-dokument, 280 kB)

Kontakt: Andreas Porsarp, andreas.porsarp@gmail.com

IPO-R-prov i Skultuna ytsök 2018 - Inställt!

9 juni 2018 

Internationellt IPO-R-prov/IRO Testing event in Lidköping 2018

Se resultatlistan här (PDF-dokument, 819 kB)

19 - 20 maj 2018 / May 19 - 20 2018 i/at Lidköping BK

RH-FL A + B och RH-T A + B

Kontaktperson/Contactperson: Martin Lööf
Mail/email to the organizer: martin.loof@brukshundklubben.se
Mobil/Phone: +46 70 947 60 03

IPO-R-prov i Varberg 2018

31 mars -- 1 april spår och ytsök Varbergs BK
Kontaktperson: Maria Johnsson-Thorén
E-mail: mariajohnssonthoren@gmail.com Mobil: 070 878 85 62

Resultatlista A (PDF-dokument, 1,6 MB)

Resultatlista B (PDF-dokument, 2,2 MB)

________________________________

IPO-R Prov i Höst 2017

12/11 Ytsök A + B Tierps BK
Kontaktperson: Ann-Marie Melin
E-mail: lilla.wida@spray.se
Mobil: +46767685180

Resultatlista RH-FL A (PDF-dokument, 267 kB)

Resultatlista RH-FL B (PDF-dokument, 275 kB)

_________________

22/10 Ruinsök A + B Söderköpings BK
Kontakt och för anmälan: Anne Charlotte Bengtsson:
Mobil: 0706737206 eller E-mail: annecharlotte@retrieveandrescue.se

Resultatlista RH-T A (Image-dokument, 15,8 MB)

Resultatlista RH-T B (Image-dokument, 15,9 MB)

1/10 Ytsök Eslöv BK
Hemsida till arrangören: http://www.sbkeslov.se/Startsidan
Kontaktperson: Andreas Porsarp: andreas.porsarp@gmail.com

Resultatlista A (PDF-dokument, 277 kB)

Resultatlista B (PDF-dokument, 277 kB)

_________________

Nationellt IPO-R-prov i Varberg spår och ytsök

Lördag 8 april: Spår: RH-F A RH-F B

Resultatlista Spår RH-F A (PDF-dokument, 294 kB)

Resultatlista Spår RH-F B (PDF-dokument, 295 kB)

Söndag 9 april: Ytsök: RH-FL A RH-FL B

Resultatlista Ytsök RH-FL A (PDF-dokument, 293 kB)

Resultatlista Ytsök RH-FL B (PDF-dokument, 299 kB)

Domare: Leif Sundberg, Ann-Marie Melin och Martin Lööf

Tävlingsledare: Maria Johnsson-Thorén

      1. Varberg 23-24/3 FL-V, F-V, T-V
      2. Uppsala 4/5 T-V
      3. Tierp 5/5 FL-V, F-V
      4. Varberg 11-12/5 FL-VAB
      5. Skultuna 17-18/8 FL-VAB, F-VAB
      6. Varberg 5-6/10 FL-V, F-V, T-V
      7. Ev. Lidköping 19/10 T-VAB