NoM i bruks

Nordiska mästerskap i bruksprov och IGP (IPO) för hundar, Svenska Brukshundklubbens tävlingsgrenar, arrangeras varje år.

År och arrangörsland för NoM framöver

Nordic committe hade möte 2020-05-04 och där beslutades att följande år ska nedan länder arrangera NoM bruks/IGP:

År 2021 i Norge Fick besked 2021-06-29 Inställt!

År 2022 i Danmark

År 2023 i Finland

År 2024 i Sverige


NoM bruks & IGP 2020 INSTÄLLT!

Arrangörsland:

Norge

Datum:

11 - 13 september 2020

Plats:

Romerike, Norge

Arrangörens hemsida:

Kommer inom kort

________________________________

NoM bruks & IGP 2019

Bästa Resultat individuellt vid NoM 2019:
3:a i IGP Lisa Rutström med Axxo
1:a i rapport Martina Kaad med Borderliz Rapp
2:a i rapport Karin Falk med RissiesJikk
2.a i skydd Glenn Andersson med Mallekrafts Ice
3:a i skydd Malin Bugaj med Krokasmedens Chico
1:a i sök Marlene Lundmark med Canovills Orkan
3:a i sök Daniel Halvarsson med Mallekrafts Hejja
1:a i spår Sara Lundin med Utterlyas Wimza
2:a i spår Kristina Fornstedt med Mic

Resultat Lag:

Sverige vann lagtävlingen i spår, sök, rapport och skydds och kom 2:a i IGP


Resultat individuellt finner ni här (PDF-dokument, 151 kB)

Lagresultat finner ni här (PDF-dokument, 357 kB)

Alla uttagna tävlanden och reserver vid årets NoM (PDF-dokument, 138 kB) Uppdaterad 2019-08-29

Lagledare i bruks är Matti Kumpula och Anders Brorsson

Lagledare i IGP är Johan Holmlund

Alla domare och figuranter till NoM 2019 (PDF-dokument, 131 kB) Uppdaterad 2019-09-06

Arrangörsland:

Sverige

Datum:

13 - 15 september 2019

Plats:

Värnamo

Arrangörens hemsida:

https://www.varnamobrukshundklubb.com/nordiska-masterskapen-i-bruks-och-ipg/

___________________________

NoM bruks & IPO 2018

Arrangörsland:

Finland

Datum:

7 - 9 september 2018

Plats:

Joensuu

I lagtävlingen gick det så här bra för Sverige:

1:a i Sök, Rapport, Skydds och IPO

2:a i Spår

Se fullständiga resultatlistan NoM 2018 (PDF-dokument, 159 kB)

Uttagna att representera Sverige 2018 är:

Skydd

Sverker Lindbladh & Lindjax Kaizer

Anna-Karin Nilsson & Karga Landets Khepri

Åsa Alsvik & Lindjax Ludvig

Rapport

Åsa Damberg & Molars Varga

Hans Vestergren & Tonedo´s My Friend Abbot

Karin Falk & Rissies Jikk

Spår

René Friberg & Utterlyans Wozzie

Kristina Fornstedt & Micc

Sara Lundin & Utterlyans Wimza

Sök

Erik Wiklund & Mara vom roten Merlin

Helene Gustafsson & Mandylike´s Visible Vim

Marlene Lundmark & Canovills Orkan

IPO

Towa Lindh & Black Workers Crash

Ralf Andersson & Winonas Julle

Kristoffer Ullerud & Daneskjold Master

Lagledare är Anders Brorsson och Göte Karlsson samt Fredrik Danielsson (IPO)

Vi önskar Stort Lycka till!

Arrangörens hemsida:

https://www.palveluskoiraliitto.fi/arvokilpailut/nom-2018.html

Arrangörens Facebook-sida:

https://www.facebook.com/2018NOM/