Hundkurser att börja med
Vanliga kurser Utbudet på kurser kan variera från klubb till klubb. Här är exempel på vanliga kurser.
- Valpkurs - för hundar från ca 3 månader
- Unghundskurs - fortsättning på valpkursen eller för hundar som passerat valpstadiet
- Grundkurs - för hundar som fyllt ett år
- Fortsättningskurs - fördjupar och syftar till att befästa grundmomenten
Träningsmetoder grundas på forskning Svenska Brukshundklubben är en stor organisation med en lång historia. Våra träningsmetoder grundas på forskning och vi eftersträvar att använda metoder som bygger på belöning. En hund som belönas för rätt beteende blir trygg, harmonisk och glad.
Kunniga instruktörer Våra instruktörer har minst 100 timmars utbildning bakom sig. De är utvalda och rekommenderade av sin klubb. De har en bred erfarenhet av kursverksamhet och av att aktivt ha tränat egen hund. Instruktörerna arbetar oftast ideellt och håller kurserna på sin fritid.
Den viktiga grunden
- Kommunikation
Det är nödvändigt att du kan kommunicera med din hund, så att ni förstår varandra. Kom ihåg att det är du som är den begåvade i detta, även om hunden inte ska underskattas, så är det du som valt hunden och inte hunden som valt dig. Din uppgift är att skapa en kommunikation med hunden, så att den verkligen väljer dig. Tänk om den skulle vilja flytta till din granne istället – hur tror du den agerar då?
- Relation
Ingen kommunikation utan en god relation. Relationen bygger i hundvärlden på samma premisser som i människovärlden: man ska känna trygghet till varandra, man ska vilja kommunicera och man ska ha tydliga normer som talar om vad man får och inte får göra. Förutsättningen är att man tycker om varandra.
- Lydnad
Du styr din hund genom lydnad – den lyssnar och lyder. Om din hund kan ordet ”sitt”, det vill säga sätter sig omedelbart när du säger ”sitt” och sitter kvar tills du säger att den får resa sig. Då har du kontroll på din hund i en rad olika situationer. Kom ihåg: Hunden är inte född att förstå ordet ”sitt” och den sitter inte kvar av sig själv. Den behöver öva och utveckla färdigheten i små, små steg. Den behöver övas i enkla miljöer som så småningom blir allt svårare. Det tar tid och det kräver tålamod. Hundens förmåga att sitta är inte stabil förrän den uppnått mognad. Ibland är inte hunden mogen förrän runt tre års ålder.
Andra viktiga ord som hunden bör lyda är: "ligg", "hit/kom", "gå fint/fot". Den ska också kunna bryta en påbörjad handling när du säger ”nej”. Hunden ska också bli riktigt glad och känna sig belönad när du säger ”bra”.
Skriv ut
|
|
 |
|
Kontakt Kontakta våra klubbar om aktuella hundkurser och utbildningar. Din klubb >>
Lär dig mer Du kan vidareutveckla dig själv och din hund inom alla de olika verksamhetsområden som erbjuds i Brukshundklubben.
Fler hundkurser och utbildningar >>
Boktips
Allmänlydnad av Inki Sjösten och Anne-Marie Folkesson
Kontaktkontraktet av Eva Bodfält
Aktivitetsboken av Memea Mohlin
Inkallning är så mycket mera av Memea Mohlin
Beställ på SBK-shopen >>
|